Inauguracja Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego

To grupa, której celem jest dyskusja i wymiana doświadczeń w tematach dotyczących rozwoju miast regionu. W jego skład wchodzi czternaście podlaskich miast, a ich partnerem jest Samorząd Województwa Podlaskiego. Pierwsze posiedzenie Forum – z udziałem Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i marszałka Artura Kosickiego – odbyło się w poniedziałek, 4 lipca, w urzędzie marszałkowskim.

Pamiątowe zdjęcie uczestników Forum

W skład forum wchodzą miasta: Hajnówka, Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łapy, Łomża, Mońki, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie, Zambrów. Natomiast Białystok, jako członek Unii Metropolii Polskich, pełni w nim funkcję doradczą.

– Chcieliśmy poprzez powołanie tego gremium stworzyć pole do dyskusji o problemach, z którymi te miasta borykają się, do wymiany doświadczeń, współpracy i tym samym wypracowywania dobrych pomysłów. To pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie środków europejskich z rozpoczynającej się perspektywy, w której nasze województwo będzie miało blisko 1,3 mld euro – mówił marszałek Kosicki.

Marszałek Artur Kosicki

Członkowie forum będą też dyskutować o wykorzystaniu środków z budżetu państwa, o projektach strategicznych dla województwa realizowanych na ich terenach. 

– Dotyczy to m.in. pieniędzy przeznaczonych dla miast uzdrowiskowych, takich jak Augustów czy Supraśl, ale też pieniędzy na inwestycje w Suwałkach, Łomży czy w Białymstoku – mówił Artur Kosicki.

Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego powstało w ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona transformacja”, realizowanego w Programie Rozwój Lokalny.

– Dziękuję serdecznie za tę inicjatywę. To wyraz chęci podejmowania działań, dzięki którym jakość życia mieszkańców będzie się znacznie poprawiać – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowa ścieżka rozwoju dla Hajnówki

„Hajnówka odNowa – Zielona Transformacja” to pierwszy projekt traktujący tak kompleksowo rozwój miasta. Jego realizacja odbywa się w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Miasto otrzymało na jego realizację około 15 mln zł.

W przedsięwzięciu znalazły się działania ujęte w tzw. nową ścieżkę rozwoju opartą o wykorzystanie największych potencjałów oraz synergii Hajnówki z Puszczą Białowieską. Zaplanowano cztery kierunki rozwoju miasta:

  1. Nowy Ład Przestrzenny – Nowe Centrum Hajnówki,
  2. Zrób biznes w Hajnówce – dywersyfikacja działalności gospodarczej w oparciu o zasoby i produkty lokalne,
  3. Środowisko i klimat nie tylko w Puszczy Białowieskiej,
  4. Integracja i tożsamość dla silnej społeczności.

Fundusze na rozwój lokalny polskich miast

Program Rozwój Lokalny został zaadresowany do 255 miast średnich. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało 29 miast. Każde z nich otrzymało około 15 mln zł wsparcia na realizację kompleksowych projektów rozwojowych.

Każdy ze zwycięskich projektów zakłada przemyślaną, długofalową, wielotematyczną i zintegrowaną koncepcję rozwoju. Zawiera również aspekt środowiskowy, społeczny, gospodarczy oraz instytucjonalny - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program promuje działania, które poprawiają jakość życia mieszkańców małych i średnich miast. Realizowane projekty przyczynią się do poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczenia bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspierania przedsiębiorczości oraz wzmacniania lokalnego rynku pracy.

Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Uruchomiony w kwietniu 2019 Program Rozwój Lokalny, o całkowitym budżecie 117,6 mln euro (z których 100 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 17,6 mln euro wkład krajowy) jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Marszałek Artur Kosicki i sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że powołanie Forum Ambitnych Miast mocno wpisuje się w założenia Programu „Rozwój lokalny”.

– To inicjatywa, aby współpracować ze sobą, wymieniać się doświadczeniami, realizować wspólne projekty – to zaprocentuje na dalszym etapie działań. Trzymam mocno kciuki, żeby to, co się uda wypracować, mogło być finansowane później i z budżetu państwa, i ze środków europejskich, polityki spójności, wspólnej polityki rolnej, czy Krajowego Planu Odbudowy. Tak, abyśmy realizowali kompleksowe projekty, które wpisują się w strategię odpowiedzialnego rozwoju. Tworzyli zrównoważone, odporne miasta, tak ważne dla ich mieszkańców – dodała sekretarz stanu.

W inauguracyjnym posiedzeniu Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego uczestniczyli też m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk, samorządowcy z członkowskich miast.

Źródło: wrotapodlasia.plwww.gov.pl 

Powrót na początek strony