Zgłoś swój projekt na konkurs Nowy Europejski Bauhaus 2022!
Komisja Europejska oficjalnie rozpoczęła drugą edycję konkursu Nowy Europejski Bauhaus. Najlepsze projekty i pomysły, których celem jest utworzenie pięknych, zrównoważonych i inkluzywnych miejsc do życia, zostaną nagrodzone w czterech kategoriach:
- powrót do natury;
- odzyskanie poczucia przynależności;
- nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują;
- rozwój długoterminowego i zintegrowanego podejścia opartego na cyklu życia w ekosystemie przemysłowym.
Każda z tych kategorii obejmuje dwie równoległe konkurencje konkursu:
- „Nowy Europejski Bauhaus” – w odniesieniu do istniejących projektów ukończonych w ciągu ostatnich dwóch lat oraz
- „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” – w odniesieniu do koncepcji i pomysłów zgłoszonych przez młodych twórców poniżej 30. roku życia.
Oprócz szesnastu nagród przyznawanych przez jury (za pierwsze i drugie miejsce w każdej kategorii i każdej konkurencji), przyznane zostaną też dwie nagrody dodatkowe, których laureaci zostaną wyłonieni spośród najlepszych kandydatów drogą głosowania publicznego. Nagroda pieniężna w wysokości do 30 tys. euro oraz pakiet promocyjny, który ma pomóc w dalszej realizacji i promocji inicjatyw, trafi do osiemnastu zwycięzców.
Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 28 lutego 2022 r. o godz. 19:00 czasu środkowoeuropejskiego. Do konkursu mogą przystąpić obywatele wszystkich państw ze wszystkich środowisk pod warunkiem, że ich koncepcje, pomysły i projekty są realizowane lub faktycznie zlokalizowane w UE.
Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.
Inicjatywa nowy europejski Bauhaus
Nowy europejski Bauhaus to projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu.
Nowy europejski Bauhaus został ogłoszony przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii z 2020 r. i został stworzony we współpracy z tysiącami osób i organizacji na terenie Europy i poza nią.
We wrześniu 2021 r. inicjatywa przeszła z fazy współprojektowania do etapu realizacji, a działania w ramach polityki i pula środków finansowych, których celem jest urzeczywistnienie tej inicjatywy, określa komunikat Komisji.
Źródło: ec.europa.eu.